10 důvodů, proč jsou psi a děti dobrá kombinace?

10 důvodů, proč jsou psi a děti dobrá kombinace?

Když psi a děti vyrůstají spolu, mohou být nejlepšími přáteli. Mohou si navzájem nabídnout řadu výhod, včetně společného hraní až po šťastnější smýšlení. Většina dětí miluje psy. Jsou roztomilí, přítulní a přátelští.

Věděli jste ale, že vyrůstání se psem může být prospěšné pro fyzický a psychický vývoj dítěte? Jaké jiné výhody může přinést vyrůstání s domácím zvířátkem?

1. Sounáležitost

Ani dětství není vždy snadné a mít domácího mazlíčka, který je zde stále pro vás, je něco cenného. Psi mohou být pro děti velkým zdrojem pohodlí, a to i tehdy, když se chystají zvládnout těžké životní situace. Kdykoliv děti truchlí, jsou rozzlobené nebo mají strach, mohou se obrátit na svého miláčka, který jen bez námitek vyslechne a utěší. Mazlení se se psy zmírňuje stres a pomáhá relaxovat.

2. Aktivnější životní styl

Péče o psa také podporuje aktivnější životní styl. Děti se psy jsou více aktivnější, protože psi vyžadují každodenní procházky a čas na hraní. Ten rozkošný pohled, kterým se psi dokáží dívat, umí motivovat i tehdy, když se dětem nedaří.

3. Učení se zodpovědnosti

Mít domácí zvířátko je skvělý způsob, jak naučit děti zodpovědnosti a, jak je vést k samostatnosti. Zajištění toho, že pes má jídlo a vodu, učí děti zodpovědnosti. Děti se také naučí empatii a soucitu tím, že se starají o svého domácího mazlíčka a zároveň si rozvíjí vyšší úroveň sebeúcty tím, že se starají psí potřeby.

 

Věděli jste, že ...

... děti, které vyrůstají se psy, mohou mít snížené riziko alergií?

4. Učení se bezpodmínečné lásce

Děti jsou v každé rodině středem pozornosti a rychle zjistí, že se svět točí kolem nich. Je zřejmé, že vaše dítě vás bude milovat bez ohledu na to, že v domácnosti je pes. Ale se svými psími kamarády se naučí bezpodmínečně milovat někoho, kdo není stejného druhu. To pomůže dítěti v dospělosti, aby bylo při růstu otevřenější vůči ostatním.

5. Podpora komunikace

Psi poskytují dětem nespočet příležitostí i pro rozvoj řeči. Ať už je to volání psa podle jeho jména, požádání ho, aby vykonával jednoduché povely, jako je "Sedni", "Lehni", "Přines" apod.

6. Psi pomáhají rozvíjet dovednosti

Trávením času se psem se vaše děti stanou lepšími pečovateli a naučí se odpovědnosti. Ale to není všechno. Děti mohou také zlepšit své čtenářské schopnosti čtením nahlas svému chlupatému kamarádovi. Pes bude laskavým posluchačem, který nebude rušit při čtení a nebude je kritizovat za chyby.

Psi jsou také vynikající pro budování sociálních dovedností. Když jsou vaše děti na procházce se svým společníkem, mohou si najít nové přátele a komunikovat s ostatními. Pes může také učit základní hodnoty, jako je laskavost a důvěryhodnost. Kromě toho může péči o psy rozvíjet jejich dětskou tvořivost a kreativitu.

7. Více času stráveného venku

Ať už jsou to každodenní procházky po okolí nebo výlety do parku, psí společník nabízí mnoho dobrých důvodů, proč vzít celou rodinu z domu na čerstvý vzduch, a to v každém počasí a zejména pryč od obrazovek.

8. Pomáhají dětem zvládat problémy s chováním

Pes také dokáže pomoci léčit problémy s chováním u dětí. Hra se psem může uklidnit příliš agresivní a hyperaktivní dítě. Psi jsou zvláště užitečné pro děti se speciálními potřebami. Hladina stresových hormonů dítěte s autistickou poruchou se dokáže snížit pokud dítě žije se psem, což funguje jako "terapie zvířaty". Děti s ADHD, které mají psy, mohou neskutečně profitovat.

9. Psi dokáží upevnit sourozenecké vztahy

Vlastnit pejska, může pomoci bratrům a sestrám sbližovat se prostřednictvím společné lásky k jejich domácímu miláčkovi a snížit negativní emoce, jako je žárlivost a rivalita. Od sdílení povinností jít na procházku, úklidu, až po hraní si s ním na zahradě může pes sourozence mnohem více sblížit.

10. Psi dělají děti šťastnějšími

Snad jednou z největších výhod psů pro děti v raném věku je prostě to, že dělají dětem radost. Interakce se zvířaty zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu, které jsou chemickou stavební jednotkou pozitivních pocitů. Vyrůstání se psem může tolika způsoby obohatit život dětí. Mít psa ve vaší rodině může být jedním z nejlepších darů, které můžeme dát vašim dětem.

 

Autor: Dominika Blchova