Víte, jak správně můžete pečovat o psí srst? 6 tipů pro zdravou srst vašich psích mazlíčků

 

Víte, jak se správně můžete postarat o svého psa? Stejně jako svým čtyřnohým miláčkům dáte pravidelně najíst, napít, chodíte s ním na procházky nebo k veterináři na pravidelné zdravotní prohlídky, je potřeba věnovat jim kvalitní péči také doma. Mezi takovou péči řadíme i péči o psí srst.

 Proč je důležité o psí srst pečovat a jak si poradit s vyrážkou či kožními problémy, které se mohou u psů objevit? Přečtěte si to v následujícím článku, navíc přidáváme i  6 tipů, které vám s péčí o srst vašeho psa pomohou!

Proč o psí srst pečovat?

Na začátek je určitě důležité zodpovědět si otázku, proč se o psí srst vůbec pečuje. Zdraví psa se odráží mimo jiné i v kvalitě psí srsti. Pokud je srst zdravá a silná, lze předpokládat, že se psovi daří.

Co když se objeví suchá kůže, vyrážka nebo kožní onemocnění? 

V případě, že je o psí srst neadekvátně postaráno, mohou se objevit suchá kůže, různé vyrážky nebo kožní onemocnění.

Příčin vyrážky a kožních onemocnění je však více. Na vině může být také potravinová alergie, autoimunitní onemocnění, paraziti, infekce a další. Co dělat, když se kožní problémy objeví?

V případě, že se váš pes nadměrně škrábe, pozorujete vyrážku nebo mu například srst začíná nadměrně vypadávat, je nejlepší vydat se za veterinářem pro radu. Jen tak lze problém bezpečně rozpoznat a stanovit potřebnou léčbu.

Problémy se mohou řešit léky, může však pomoci i taková banalita jako změna psího šamponu či krmiva. V případě, že vašeho psa trápí problémy se srstí, můžete vyzkoušet i přípravky CBD určené pro psy.

6 tipů pro péči o psí srst

Neumíte si představit, co všechno péče o srst mazlíčků přináší? Právě pro vás jsme připravili seznam následujících typů, které vám mohou péči o psí srst ulehčit.

1. Vyberte si plemeno z pohledu péče o srst

Každé psí plemeno je trošku jiné - některá vyžadují péči o srst větší, některá menší, i podle toho byste se při hledání vhodného psa do domácnosti měli rozhodovat. Vy sami byste měli nejlépe vědět, kolik času na péči o srst budete chtít vynaložit a podle toho vybírat.

Méně náročná je péče o psy s krátkou srstí. Mezi ty patří například:

 • Anglický buldok
 • Francouzský buldoček
 • Jack Russel Teriér
 • Bígl
 • Dalmatin
 • Německá doga
 • Dobrman

a další

Naopak u psů s dlouhou či kadeřavou srstí budete mít více práce. Mezi takové rasy psů patří:

 • Jorkšírský teriér
 • Shih Tzu
 • Německý trpasličí špic alias Pomeranian
 • Kolie
 • Kokršpaněl
 • Novofundlandský pes
 • Bernardýn

a další

2. Pravidelné česání je základ

Pokud chcete, aby srst vaše psa byla zdravá, na prvním místě je pravidelné česání. K tomu budete potřebovat kvalitní speciální kartáče pro psy, které si poradí i se zacuchanými chomáči.

Někteří psi nemají česání moc v lásce a je třeba vést je k němu od štěněte. Je potřeba totiž z česání udělat příjemný rituál.

Výběr kartáče i způsob kartáčování musíte však přizpůsobit také typu srsti. Například hrubá srst si vyžaduje časté kartáčování, pro dlouhou srst je lepší zvolit řidší kartáče nebo rozčesávač. Naopak hladká, krátká srst tak časté kartáčování nevyžaduje.

3. Nekoupejte psa příliš často

Dobré je vědět, že stejně jako může škodit nedostatečná péče, špatná je také péče přehnaná. I časté koupání může pokožku podráždit.

TIP: Podrážděná pokožka není jediný zdravotní problém, s kterým se u psa můžete setkat. Poznáte například falešnou graviditu u psa?

Častým koupáním šamponem může být poškozena přirozená mikroflóra srsti a může tak přijít o schopnost odmastňovat se. V případě, že pejsek přijde z procházky od bláta, je nejlepší umýt ho pouze čistou vodou. Šampon je doporučeno používat co nejméně. Někdo dokonce tvrdí pouze 2x až 3x ročně.

4. Pozor na výběr přípravků

Důležitý je také samotný výběr přípravků pro koupání psů. Vybírejte z kosmetiky určené přímo psy. Oblíbené jsou především šampony a kondicionéry.

 Konkrétně se jedná o:

 • Šampony proti parazitům
 • Šampony a kondicionéry pro zacuchanou srst
 • Šampony pro suchou kůži psů
 • Šampony s hojivým účinkem

a další

5. Navštivte psí salon

Navštívit můžete také psí salon, důležité je vybrat kvalitní salon, kde bude psovi věnována náležitá péče.

Uvědomte si však, že salon by neměl tvořit základ péče o srst. Jedná se spíše o nadstandard, který můžete vašemu mazlíčkovi čas od času dopřát.

TIP: Na návštěvu salonu, česání, koupání, stříhání a další procedury, si nezapomeňte vyhradit dostatek času.

Jestliže jste vzali stříhání pejska do vlastník rukou, je dobré se předem informovat o tom, jak pejska správně stříhat. U každého plemena to může být jinak. Některá plemena, např. West Highland White teriér, se dokonce doporučuje nestříhat vůbec, nýbrž trimovat.

6. Dopřejte mazlíčkovi kvalitní krmivo

Kvalitní srst se mimo jiné odvíjí také od kvality krmiva. Pokud tedy chcete u psa docílit zdravé srsti, je potřeba mu dopřát také kvalitního jídelníčku. Důležitý je především dostatečný přísun bílkovin a vitamínů.

V případě, že kvalitu srsti u vašeho mazlíčka je potřeba zlepšit, můžete se porozhlédnout po doplňcích stravy pro podporu vitality kůže a pevnosti srsti, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zinek a další látky.

TIP: Znáte i další tipy, jak můžete udržet svého psa zdravého a v kondici?

Shrnutí

Péče o psí srst je opravdu nesmírně důležitá. Odráží totiž zdraví vašeho hafana. V případě, že je srst příliš mastná, vypadá, je zacuchaná nebo se objevuje vyrážka, něco není tak, jak by mělo být.

V případě obtíží neváhejte kontaktovat veterináře, pomoci vám mohou různé přípravky. Na vině může být nedostatečná, ale i příliš přehnaná péče o srst vašich mazlíčků.

Důležité je při péči o psí srst dodržovat několik pravidel. Nekoupejte mazlíčka příliš často, používejte pro péči o jeho srst jen přípravky výhradně k tomu určené a nezapomínejte ani na pravidelné vyčesávání.

Nekvalitní srst nemusí být jen důsledkem špatné hygieny, ale také například nekvalitního krmiva.

 

Alena Mrvíková