Zajímá vás, jestli mohou psi jíst ryby?

Zajímá vás, jestli mohou psi jíst ryby?

Slintá váš pes, když vás vidí ve vašem rybářském tričku nebo s ním dokonce na ryby chodíte a vždy se olizuje až za ušima? To vás pak určitě už někdy napadla otázka, jestli mu můžete nějakou tu rybku dát a oživit jeho jídelníček…

Každý, kdo si pořídil domů psa jistě přemýšlel nad tím, jakou stravu zvolí. Zatímco někteří volí jasně cestu granulí, jiní se hlavně v posledních letech pouští i do “experimentování” a zkouší například syrovou stravu, takzvaný BARF. Neexistuje však jediná správná cesta a návod, co by měla obsahovat strava psa.

A jak je to s rybami?

Dobrá zpráva - i pes může ryby! Vždy ale přichází nějaké ale a ani tento případ není výjimkou. Takže: ale syrové.

Ryby patří mezi jednu z potravin, které bychom mohli do psí stravy dokonce doporučit. Obsahují totiž:

  • Vysoký podíl bílkovin

 

  • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které preventivně působí na vznik srdečních chorob u vašich mazlíčků

 

  • Dostatek vitamínů A, B16, B12 a D

 

  • Minerální látky jako je vápník, fosfor, draslík a jód

 

Tip: Věděli jste, že ryba je skvělým řešením při potravinových alergií u psů? Ryba dokáže nutričně nahradit například kuřecí maso.

Jaké druhy ryb jsou vhodné?

Další dobrá zpráva je tu - svému čtyřnohému miláčkovi můžete podat v podstatě jakékoli ryby. Opravdu stačí dodržovat jen to, aby ryba byla syrová a ne nijak tepelně upravená.

Nedoporučují se ani ryby konzervované nebo uzené. Jedinou výjimku tvoří sušená ryba. Ta ale není běžnou součástí psího jídelníčku, spíše pamlskem a zpestřením, odměnou.

 

Mezi nejčastěji podávané druhy ryb patří:

  • Makrela
  • Sleď
  • Losos
  • Treska
  • Pstruh

Vyjmout vnitřnosti z ryby - ano či ne?

Otázkou zůstává, jestli vyjmout z ryby vnitřnosti nebo ne. Hodně páníčků se bojí rybích parazitů, kteří  přežívají právě ve vnitřních orgánech ryby jako jsou játra, ledviny nebo trávicí ústrojí.

Nemusíte se ale parazitů ani vnitřností ryb bát a s klidem je můžete vašemu psovi nabídnout. Naopak pokud vnitřnosti z ryby vyndáte, ochudíte psa o to nejlepší.

Nemusíte se bát, pes si s případnými parazity poradí - pokud nemá narušený imunitní systém. V takovém případě je lepší se vyhnout pro jistotu i rybám.

 

Tip: Pokud se chcete parazitů ve vnitřnostech preventivně zbavit, stačí rybu na 10 dní zamrazit. Paraziti se tímto způsobem zničí.

Rybí oleje

Už jste slyšeli o rybím oleji pro psy? Slouží jako doplněk komplexního krmení např. při BARF stravě. Rybí olej má ale také příznivé účinky na zažívání a srst vaše mazlíčka.

Nejčastěji se setkáváme s lososovým olejem.

Závěrem

Až se příště budete chystat na rodinnou dovolenou u moře nemusíte nechávat svého pejska doma. Už budete vědět, že si na rybačkách může pochutnat stejně jako vy. Jen pozor na kosti!

 

 

Alena Mrvíková