Bezpečná procházka se psem - Aneb naučte psa chodit na vodítku i bez něj

Bezpečná procházka se psem - Aneb naučte psa chodit na vodítku i bez něj

Procházky s pejskem nejsou jen denní povinností, ale i skvělý důvod pro protažení celého těla - psího i lidského. Ale i taková klidná procházka se může proměnit v peklo, pokud váš pejsek neumí chodit na vodítku a už vůbec ne bez něj. Je potřeba ho to naučit a to už jako štěňátko.

Stejně tak, jako své děti učíte bezpečnosti na cestách, je potřeba i pejska vycvičit pro co nejpohodovější a nejbezpečnější procházku. Metod pro výcvik psa je několik, nejdůležitější je ovšem radost psa ze spolupráce, poslušnost, trpělivost a laskavost.

Učení se od mala

Ten správný čas, kdy začít u štěněte s výcvikem se může trochu lišit. Nás ale zajímá pouze chůze na vodítku a právě tu byste měli pejska učit hned, jakmile si ho přivezete domů.

Než začnete s jakýmkoliv výcvikem, je nutné si uvědomit, že máte doma malé miminko, které je plné radosti ze světa, jenž právě poznává. A z toho důvodu byste měli obalit své nervy pořádnou dávkou trpělivosti, protože stejně jako děti, tak i štěňata se nechají velmi snadno rozptýlit.

A jak tedy na to?

Zvykání si na obojek

Pejska je nutné zvykat na obojek opravdu hned. Přece jen je to nepříjemné mít neustále něco kolem krku. Obojek můžete chlupáčovi nasazovat i doma a nechat ho v něm pobíhat, hrát si apod. Důležité je, aby si zvykl na to, že ho má a nevšímal si jej.

Tip: Zvažte také pořízení postroje pro psa, na kterém se neškrtí a procházka je pro něj o něco pohodlnější.

Seznámení s vodítkem

Už doma můžete udělat menší seznamovačku psa s vodítkem. Nechejte pejska vodítko očuchat a potom mu jej připněte. Počítejte však s tím, že si pejsek s vodítkem pravděpodobně začne hrát, kousat ho a přetahovat se s vámi.

Dobré je upoutat pozornost štěněte na sebe, aby na tento otravný výmysl zapomněl. Takže na něj mluvte a zkuste se s ním projít po domácnosti. Účelem tohoto seznámení je, aby vás pejsek následoval. Děje se tak? Výborně ! Odměňte jej pamlskem, mazlením a laskavými slovy. Tato odměna by měla provázet každý menší pokrok!

Objevování světa

Jestliže už zvládnete na vodítku pár metrů z kuchyně do obýváku, je čas se přemístit ven. Páníčci se zahradou mají velkou výhodu a mohou se štěňátkem svět zprvu objevovat bez vodítka. Několik metrů bez vodítka, kdy vás pejsek následuje je přesně to klíčové pro další kroky. Okolní vjemy, které by psa mohly rozptylovat se snažte přebít pamlsky či hračkou. Opět platí: Pakliže vás štěně následuje, výcvik je zatím úspěšný.

Nyní je čas vzít vodítko a vyrazit do světa. Dejte ale pozor, někteří psi mají najednou strach z projíždějících aut, cizích lidí, psů apod. Jestliže si pejsek sedne a v chůzi nechce pokračovat, rozhodně jej nenuťte.

 

Vodítko představuje pouto mezi pánem a psem, nikoli donucovací prostředek.

Pokud je tedy první procházka v denním shonu problémová, pejska se snažte k chůzi spíše motivovat - radostně na něj volejte, lákejte ho na pamlsek, hračku nebo na mazlení.

Trénovat a trénovat

Každý den je dobré procházku prodlužovat a snižovat dávku pamlsků. Ze začátku můžete chodit na stejná místa, která pejsek už zná a není z nich vystrašený. Každý den pak procházku prodlužte a obohaťte o nová místa. A jakmile je pro něj chůze na vodítku denním chlebem, je čas na další fázi výcviku.

Chůze bez tahání

Většina páníčků je zvyklá, že jejich pes je jako tažný pohon - vodítko napnuté, obojek utažený, div se pes neuškrtí. To ale není dobře. Vy určujete tempo i směr. A tak je dobré neučit psa tomuto zlozvyku.

Další výzva je tedy zde: vodítko je vždy uvolněné. Když psa něco natolik upoutá, nastává jedinečná příležitost k učení. Při další procházce tedy zaveďte pravidlo, že při napnutém vodítku zastavíte. Pokračujte až po té, co se pejsek přiblíží a vodítko je opět uvolněné. Právě takto se pes naučí, že uvolněné vodítko je cestou k jeho cíli.

Další úroveň

Chůze bez tahání může u psů zabrat opravdu dlouhou dobu. Není nutné propadat panice, pokud po měsíci pes stále tahá. Je to běh na dlouhou trať, ale jistě se vyplatí. Větší pejsci, kteří chůzi na vodítku již poměrně dobře zvládají, pouto mezi nimi a páníčkem je opravdu silné a mají za sebou obsáhlejší výcvik (sedni, lehni, k noze, zůstaň apod.), jsou připraveni k dalšímu učení.

Každá živá bytost touží po volnosti a váš pes není výjimkou. I když procházky na vodítku miluje, uvidíte, že bez vodítka bude ještě šťastnější. Ale jak již uvedli, je důležité silné pouto a poslušnost.

Chůzi bez vodítka je lepší cvičit v klidnějších oblastech bez nebezpečných faktorů, ideálně park, les, louka apod. Tyto klidné části umožní psovi rozběhnout se tam, kam zrovna chce, čuchat a značkovat, jak je libo. Zároveň minimalizujete rušivé elementy (ostatní psi, lidé, auta atd.), které by mohly být důvodem pro neuposlechnutí.

Právě proto je pravděpodobnější, že vás pes bez problémů poslechne. Jakmile pes zvládne chůzi bez vodítka v těchto oblastech, můžete se pomalu přesouvat do rušivějších částí.

Ale POZOR! Chůze bez vodítka neznamená, že ho nemáte s sebou. Je důležité v případě potřeby mít možnost psa vždy připoutat.

Doplňkové bezpečnostní vybavení

Stejně jako máte základní výbavu auta, která především zajišťuje bezpečnost při mimořádných situacích, můžete vybavit i pejska.

Počasí vždy nepřeje. Sami to jistě znáte, že často není vidět ani nakrok a najednou se před vámi zjeví osoba se psem. Je důležité být viděn! Nejen pro vás, ale i u pejska, zejména pokud praktikujete venčení bez vodítka. Reflexní prvky oceníte nejen vy při večerních procházkách, ale i okolní řidiči.

 

Čím pejska vybavit?

 

Nakonec nutno podotknout, že pes je živá bytost a to nejlepší, co pro svého čtyřnohého miláčka můžete udělat je - věnovat se mu! Pes je sociální tvor a potřebuje společnost. Vy jako páníček jste pro pejska taková náhradní matka. Vzhlíží k vám a znamenáte pro něj celý svět. Tak mu to náležitě oplaťte.

 

Kohoutová Klára