Koupě psa - jak se připravit a na co myslet?

Koupě psa - jak se připravit a na co myslet?

Kdo by nemiloval štěňata? Jsou to maličké, rozkošné, hravé a laskavé bytosti, kterým je těžko odolat. Možná to je právě důvod, proč si mnoho lidí koupí štěně ještě předtím, aniž by na něj byli připraveni.

Předtím, než se rozhodnete přinést domů nového člena rodiny, je třeba zvážit několik faktorů a udělat několik rozhodnutí. Neměli byste se rozhodovat impulzivně. Co všechno je třeba vědět a na co byste měli myslet?

Zde je 9 nejdůležitějších věcí, které je dobré vědět, předtím než si pořídíte pejska.

1. Psi jsou na celý život

Průměrná délka života psa je 12-15 let, takže buďte připraveni na dlouhodobý závazek vůči svému novému chlupatému příteli. To znamená, že vašeho domácího mazlíčka budete muset doprovázet od malého štěňátka, přes jeho neposlušně "teenagerské" roky až do jeho zlatých let života.

2. Jaký druh rasy je pro vás vhodný?

Udělejte si průzkum plemen a zvažte jaký typ plemene je pro váš životní styl a okolí vhodný.

  • Jakou velikost by měl mít? Krmivo, základní výbava a léky jsou pro velké psy o něco nákladnější.
  • Chcete psa, který je aktivní i v dospělosti nebo byste raději měli pohodového gaučáka? Kolik cvičení a výběhu mu můžete poskytnout?
  • Také berte v úvahu velikost vašeho domu nebo bytu, vaše okolí (ať už je to město nebo venkov) a vaši rodinu (máte malé děti, žijete sami atd.)

3. Časová náročnost

Připravte se na to, že budete muset obětovat svůj čas. Podobně jako narození malého dítěte, i koupě a přinesení nového štěňátka do vašeho domova bude znamenat, že za něj převezmete plnou odpovědnost. Navíc je potřeba mít neustále na paměti, že pejsek je živá bytost, která má své potřeby a bude vyžadovat určitý čas a vaši energii.

Uvědomte si, že nebudete moc jen tak vstát a na poslední chvíli odjet na zábavný víkend s přáteli, jak jste byli zvyklí. Musíte si najít čas, abyste si mohli vše naplánovat, kdo se bude ve vaší nepřítomnosti o pejska starat, krmit ho, chodit s ním na procházky a hlídat ho a nebo rozmyslet, zda ho vzít do party s sebou.

4. Celoživotní náklady

Vlastnit pejska není levná záležitost. Měli byste, tedy myslet i na vaši finanční situaci, abyste pejskovi mohli zajistit vše, co potřebuje. Výdaje koupí vašeho nového mazlíčka zdaleka nekončí, naopak zde začínají. Je třeba počítat s výdaji u veterináře, na krmivo, postel pro psa, obojek, hračky a další výbavu. A i když granule a vodu můžete dávat do jakéhokoliv nádobí, pejsek bude radši za svojí misku pro zvířata. Výdaje se mohou samozřejmě lišit podle plemene, velikosti a zdraví.

Tip: Nutno podotknout, že vás možná potkají i neočekávané náklady, například na operaci, léky a podobně.

5. Péče o domácí zvířata

Není nic důležitějšího než zdraví a štěstí vašeho psa. Takže si určitě vyhledejte dobrého veterináře. I v životě vašeho pejska se mohou vyskytnout dny, kdy bude potřebovat veterinářskou pomoc. Váš pes může onemocnět, může mít bolesti nebo bude potřebovat různé očkování. Abyste předešli případným problémům, stojí za úvahu zdravotně vašeho domácího mazlíčka pojistit. Takové pojištění, vám pomůže pokrýt neočekávané účty za zdraví.

 

6. Procházky a výběh

Psi mají spoustu energie a potřebují každodenní cvičení. To znamená vzít psa několikrát denně na procházku ať už do parku, lesa nebo hrát si na zahradu. Procházky s pejskem vám mohou zabrat několik hodin denně, ani na to byste neměli zapomínat. Někteří psi vyžadují více pohybu než jiní, což je jeden z faktorů, který mít na paměti při výběru plemene.

7. Příprava vašeho domu za zvíře

Než váš malý přítel přijde domů, je nezbytné připravit pro něj i váš domov. Udělejte maximum pro to, aby byl váš domov bezpečný:

  • Ukliďte byt.
  • Uzamkněte skříňky, zejména ty, které obsahují potraviny nebo léky, toxické chemikálie a jiné předměty pro domácnost, které mohou být nebezpečné.
  • Pokud máte drahý nábytek, je vhodným řešením přikrývka nebo potah na sedací soupravu, která ochrání vaší pohovku.
  • Skryjte všechny elektrické kabely, protože štěňátka rádi žvýkají různé předměty.
  • Přemístěte pokojové rostliny tam, kam pejsek nedosáhne a nebude moct žvýkat listy.
  • Ukliďte prádlo, obuv a další drobné předměty mimo dosah. Štěňata si rádi hrají - a to s čímkoliv, co najdou.

 

Tip: Nejlepším způsobem, jak udržet své štěňátko v bezpečí, je mít ho pod kontrolou a v dohledu.

8. Výchova psa

Všechna štěňata potřebují zvláštní péči, aby byli zdravé a šťastné.

  • Vyberte zdravou výživu speciálně pro štěňata.
  • Začněte s domácím výcvikem od chvíle, kdy vaše štěně přijde domů. Mějte na paměti, že zázraky se nedějí ze dne na den, a proto si obrňte nervy dávkou trpělivosti.
  • Začněte výcvik poslušnosti doma, ale pomalu.
  • Socializujte vaše štěně. Vezměte štěňátko na mnoho různých míst, aby mohlo slyšet nové zvuky, poznávat cizí lidi a jiná zvířata.
  • Přihlaste se na kurzy výcviku štěňat s dobrým trenérem. Vaše štěně se hodně naučí a může se socializovat a naučit se být přátelský k jiným pejskům.
  • Udělejte si čas i na hru.

9. Člen rodiny

Váš pes je součástí vaší rodiny. Potřebuje lásku a náklonnost a věřte, že pejsek vám ji bude opětovat a to mnohokrát víc. Protože pro psa budete jeho všechno.

 

Kohoutová Klára