Znáte nejčastější kožní onemocnění psů?

Znáte nejčastější kožní onemocnění psů?

 

Stejně jako mají lidé problémy s kožními onemocněními, jako je např. psoriáza, mohou kožní problémy potrápit i vašeho miláčka. Co tedy dělat, když se váš pes celé dny jen drbe? Znáte nejčastější kožní onemocnění psů?

Přesto, že se pravidelně věnujete čištění psů, věnujete péči jeho srsti a kůži, koupete ho a vyčesáváte mu chlupy, může se stát, že se objeví na jeho kůži červené fleky a infekce.

Rozdělení kožních onemocnění

Kožní problémy psů můžeme rozdělit podle původu onemocnění a to:

  • Kožní onemocnění způsobená vnějšími parazity

 

  • Kožní onemocnění způsobená hypersenzibilitou psa

 

  • Kožní onemocnění způsobená mikroorganismy

 

Kožní onemocnění způsobená vnějšími parazity

Kožní onemocnění způsobená vnějšími parazity patří mezi nejčastější. Původcem může být blecha, klíště i jiný hmyz. Při regeneraci pokožky pejskovi může pomoci koupel a různá antiparazitika, která pomáhají dlouhodobě.

Kožní onemocnění způsobená hypersenzibilitou psa

Někteří pejsci mají jen více citlivou pokožku a mohou se tak častěji objevovat kožní onemocnění. Nepříjemné fleky a svědění se může objevit třeba i v důsledku potravinových alergií.

Kožní onemocnění způsobená mikroorganismy

Kůži taky napadají mikroorganismy jako jsou různé bakterie nebo kvasinky. V takovém případě je většinou třeba poradit se s veterinářem a nasadit antibiotika.

Nejčastější kožní onemocnění u psů

Alergie

Alergie jsou společně s atopickou dermatitidou nejčastějším kožním neinfekčním onemocněním u psů. Alergií je velké množství a vaším úkolem doma rozhodně není přijít na to, co vašemu psovi nedělá dobře. V první řadě navštivte veterináře.

To, že se u vašeho mazlíčka objevila alergie poznáte podle intenzivního drbání a vykusování srsti. Pokud se na srst podíváte zblízka, všimnete si zarudlé srsti.

Mezi nejčastější alergie patří alergie na různé druhy trav, alergie na bleší kousnutí nebo na roztoče a prach.

Svrab

Svrab je infekční kožní onemocnění, které způsobují roztoči. Prvními projevy jsou nenápadné, svědivé pupínky, kterých si ale nemusíte ani všimnout.

Většinou lidé přichází k veterináři až ve chvíli, kdy pejskovi vypadává srst na hrudi, na nohách a často také na uších. Mohou se objevit i kvasinkové infekce, které ještě zhoršují průběh onemocnění a následnou léčbu.

Ušní svrab

Specifickým typem je ušní svrab, který se projevuje hnisavým zánětem z ucha psa. Může dojít k poškození nebo úplné ztrátě sluchu u psa, a proto neváhejte s vyhledáním lékařské pomoci.

Folikulitida u psa

Folikulitida je onemocnění, kdy dojde k zánětu vlasového folikulu, což je drobný otvor v kůži, z kterého roste chlup. Postižená oblast je opět oteklá a červená. Může se objevit také hnis nebo vypadávání chlupů.

Folikulitida může mít řadu příčin, v každém případě ale vyžaduje vyšetření u veterináře. Důležité je identifikovat bakterii, která tuto nemoc způsobila a nasadit vhodnou medikaci.

Řešením je veterinární dermatologie

V případě jakýchkoliv kožních obtíží u domácích mazlíčků je třeba obrátit se na veterináře nebo ještě lépe na veterinárního dermatologa.

Veterinární dermatolog je specializovaný veterinář, který má zkušenosti s diagnostikou a léčbou onemocnění kůže, chlupů a drápů. V případě těchto obtíží u vašeho psa vyhledejte pomoc:

  • zarudnutí kůže

 

  • svědění a vykusování kůže

 

  • intenzivní drbání, klepání hlavou

 

  • vypadávání chlupů

 

Alena Mrvíková