Co a jak dělat se psem v létě: tipy na výlety a co s sebou

Co a jak dělat se psem v létě: tipy na výlety a co s sebou

Letní horké dny jsou náročné. Všichni vyhledávají stín co to dá a neustále se osvěžují studenými nápoji. Ale pro pejska může být takový den ještě mnohokrát horší. Tito chlupatí kamarádi hledají chladné místečko a svým dechem se snaží regulovat teplotu tak, že mají, jak se říká, jazyk až na vestě. A přesto by nejraději po vašem boku chodili na výlety a na procházky klidně celý den. Proto přinášíme několik tipů, jak se na výlet s pejskem připravit a i kam vyrazit.

Začněme hezky postupně - od potřebného vybavení až po místa, kde si my i náš čtyřnohý kamarád užijeme spoustu zábavy. Tak jdeme na to!

Základní výbava

Každý páníček by měl mít doma základní výbavu pro pejska. To neznamená pouze pelíšek, ale i cestovatelské potřeby. Co tedy s sebou kromě vodítka a obojku?

  • Cestovní miska a voda - osvěžit se potřebujeme nejen my, ale i náš mazlíček. Proto vždy musíme mít po ruce láhev s vodou a cestovní misku, která se dá lehce složit a vejde se i do menšího batohu.

 

  • Botičky - když zrovna není příležitost na procházku po trávě v parku, lese nebo louce, měl by mít každý majitel pejska i psí botičky. Každý pes vstřebává teplo tlapkami a rozžhavený asfalt nebo dlažba nejsou pro pejska zrovna ideální.

 

  • Hračky - když je v plánu delší výlet, je dobré vzít pejskovi i pár hraček, aby se zabavil. A nejlépe ty chladící nebo do vody!

 

  • Náhubek - cestování se psem by nemělo nikdy probíhat bez náhubku. I když víme, že náš pejsek je mírumilovné stvoření a neublížil by mouše, musíme být ohleduplní k ostatním a dodržovat pravidla. Nicméně hlavně v létě by měl mít pes náhubek, který mu umožňuje mít otevřenou tlamičku a volně dýchat.

 

  • Výrazné prvky - nakonec je třeba zmínit i reflexní obojky pro psy a jiné výrazné prvky, které umožní vidět pejska i ve snížené viditelnosti. Nikdy totiž nevíme, jak dlouhý bude náš výlet a jestli bude při návratu ještě světlo.

Základní pravidla venčení

Jestliže se budeme bavit o běžných procházkách pouze za účelem venčení, je dobré dodržovat základní pravidla. Měli bychom se vyhýbat venčení v poledních a odpoledních hodinách, kdy je slunko na vrcholu a má největší sílu. Delší procházky si odbydeme hned ráno nebo je raději necháme až na večer. A samozřejmě vyhledáváme travnatá místa a vyhýbáme se rozpálenému asfaltu a betonu.

Několik rad pro psí pohodové léto

Každý páníček řeší v létě několik základních otázek, jako třeba zda psa ostříhat či ne, jak ho správně ochladit apod. Pojďme se podívat na to nejdůležitější, aby byl pejsek spokojený a zbytečně netrpěl.

Stříhat či nestříhat?

Leckdo si může myslet, že stříhání pejska na léto je to pravé. Logicky - ulehčíme mu spousty chlupů, to je jako když my si vezmeme méně oblečení. To je ale velký OMYL. Psí srst pomáhá pejskovi regulovat teplotu a chladí ho. Je to jako izolace domu, nejenže v zimě udržuje teplo, v zimě také udržuje chlad. Proto pejskovi jeho chlupy nestříhejte a když už, tak s mírou. Naháče se nebojte natřít krémem s vysokým UV faktorem.

To pravé ochlazení

Všichni jistě víme, jak se pejsek ochlazuje - rychlý dech a jazyk až  na vestě. Přestože se může kvůli mastné srsti zdát, že pejsek se umí normálně potit, není tomu tak. Psi nemají potní žlázy. Každý pes proto uvítá koupání ve vodě. A když zrovna není možnost, můžeme ho ochladit vlažnou vodou na tlapkách a na tlamičce.

Koupání v přírodě bychom měli ohlídat. Plavání je pro pejsky náročná činnost a v pravé poledne je dokáže velmi unavit. Jestliže jsme se vydali na koupačku k moři, musíme dát pozor na to, aby pejsek slanou vodu nepil. Kromě projímavých účinků může způsobit i žaludeční problémy a naopak by způsobila mnohem větší žízeň. A jedno pravidlo na závěr: Nikdy psa do vody neházíme! Mohl by dostat šok a dokonce se i utopit.

Letní psí životospráva

Nemálo páníčků krmí své psy pouze granulemi. Ty ale neobsahují příliš vody, proto je o to důležitější dbát na pitný režim. Opět máme jedno pravidlo: Psí miska s vodou musí být vždy plná a přístupná!

Po jídle by měl mít pejsek alespoň hodinu klid. My si dáme dvacet a náš milovaný chlupáč klidně šedesát - hlavně žádný sport. A nesmíme zapomenout ani kontrolovat kvalitu konzerv a jiných krmiv, které se v létě rychleji kazí.

Cestování autem

Cestování autem může být pro pejska zábava i utrpení - zvlášť v létě. Dlouhé cesty by měly být prokládány pravidelnými přestávkami na venčení a občerstvení. Klimatizace v autě by neměla dělat větší teplotní rozdíl mezi interiérem auta a venkem než 7°C.

Součástí doplňkové výbavy auta by měly být potřeby pro pejska, jako je cestovní kotec, pásy, ale i miska apod. Tím si ulehčíme veškerá cestování, protože nebudeme muset myslet na všechno.

Tip: Už od mala je dobré pejsky učit cestovat, vychovávat a vést k bezpečnosti na cestách.

No a nakonec: Psa nikdy nenecháváme samotného v zavřeném autě! Toto téma je něco, co se řeší rok co rok a vždy se najde někdo nezodpovědný, kdo nechá toho malého chudáčka v horku. Může se stát, že by pejsek toto čekání nezvládl. Pokud někde tedy vidíte takového pejska trpět, okamžitě zkuste sehnat majitele nebo zavolat policii.

Několik tipů na výlet se psem

Abychom mohli rovnou na nějaký ten výlet vyrazit, pojďme si dát i několik tipů napříč Českem i Moravou.

  • Přírodní park Říčky
  • naučná stezka Betlém
  • Naučná stezka Kladskými rašeliništi
  • Procházka okolo Vydry na Šumavě
  • Skryjská jezírka
  • Procházka k Mumlavským vodopádům
  • Naučná stezka Karla Klostermanna
  • Přírodní park Botič
  • Průhonický park
  • Hostivařský lesopark
  • Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou
  • Divoká Šárka
  • Pěší výlet Radobýl
  • údolí Plakánek
  • Vintířova stezka
  • Božídarské rašeliniště
  • Hruboskalské skalní město

 

Místo, kam se můžeme s našimi čtyřnohými miláčky podívat je spousty. Jen v létě hledejme cesty ve stínu a v přírodě. Tak hurá na výlet!

 

Kohoutová Klára