Jak se starat o svého psa v zimě a jak mu zateplit boudu?

Jak se starat o svého psa v zimě a jak mu zateplit boudu?

Sníh, déšť se sněhem, led a vítr ... mnoho majitelů psů žije s mylnou představou. I když domácí zvířata mají srst, neznamená to, že jim je vždy teplo. Stejně jako pro nás, i pro tyto chlupaté tvory může být zima krutá. Bez ohledu na to, jaké plemeno máte, potřebuje váš mazlíček v zimě více péče.

10 tipů jakou péči v zimě věnovat psovi

Zde je několik jednoduchých opatření, které můžete udělat, abyste zajistili, že váš pes zůstane šťastný a zdravý po celou zimu.

1. Nezapomeňte na oblečení

V interiéru může být útulně, ale váš pes potřebuje pravidelné procházky bez ohledu na počasí. Při procházkách je důležité zajistit, aby byli vaši čtyřnozí přátelé v teple. Když jdete ven, oblečte jim kabátek.

2. Kontrolujte tlapky

Pravidelně kontrolujte tlapky vašeho psa! Doma je důkladně osušte a vyčistěte tlapky, protože mezi prsty na tlapkách se jim může usadit sůl a posyp z cest a chodníků, která, jak víme, je velmi agresivní.

3. Uchovávejte pejsky v teple

Mokré a zablácené psi po procházkách osušte a ujistěte se, že mají útulně teple místo, kam se vždy mohou vrátit. Nenechte je prochladnout.

4. Buďte aktivnější uvnitř

Některým psům se v zimních měsících nechce chodit ven. Nenuťte je, jděte raději na kratší, ale častější procházky. O to více buďte aktivní doma, nezapomeňte jim poskytnout hračky a zabavit je i uvnitř různými hrami.

5. Upravte stravu

Pokud zjistíte, že váš pes je v zimních měsících méně aktivní, ujistěte se, že podle toho upravíte i jejich stravu, abyste se vyhnuli tloustnutí.

6. Ujistěte se, že je nelze přehlédnout

V zimních měsících se stmívá dříve, což často přináší sníženou viditelnost. Připevněte na obojek vašeho psa malé světlo, aby je bylo možné vidět, když jste na procházkách za snížené viditelnosti nebo jim zajistěte oblečení s reflexními prvky.

7. Zajistěte, aby měl váš pes přístup k čerstvé vodě

Pravidelně kontrolujte misku s vodou a doplňujte ji, aby byla vždy čistá.

8. Mějte psa na vodítku

Když jdete na procházku se psem, držte ho na vodítku. Tak můžete zabránit tomu, aby váš pes utekl nebo se ztratil ve sněhu či chladných lesích.

 dog-2245849_960_720

 

9. Poskytněte jim přístřeší

V ideálním případě by všechna domácí zvířata měla žít uvnitř. Pokud vaše domácí zvířata žijí primárně venku, vezměte je domů, když jsou extrémně nízké teploty. Během zimy jim poskytněte suchý přístřešek bez průvanu, který je dostatečně velký, aby jim umožňoval pohodlné sezení i ležení.

10. Izolujte psí boudu

Pokud váš pes tráví navzdory zimě většinu času venku, ujistěte se, že je jeho obydlí dostatečně izolováno. Podlaha by měla být zvýšena několik centimetrů, aby se zabránilo pronikání chladu ze země.

Jak izolovat psí boudu?

Stejně jako lidé zateplují své domy a byty, i psi potřebují v chladném počasí teplý přístřešek. Dobře izolovaná psí bouda je nezbytná pro každého psa, který většinu času tráví venku. Zateplením psího domu můžete zabránit pronikání chladného vzduchu do boudy a zároveň v ní uchovat teplo.

Návodů na zateplení existuje mnoho a my jsme si pro vás také jeden připravili.

Před zahájením izolačních prací, byste si měli shromáždit všechny potřebné materiály. Jako například:

  • hřebíky a kladivo
  • překližované desky
  • izolační materiál
  • těsnění
  • brusný papír
  • měřicí pásky
  • pilka apod.

Jak postupovat?

  1. Najděte správnou boudu pro psa

Nejdříve vyhledejte pro svého psa boudu, která je dostatečně velká na to, abyste ji mohli upravovat. Přidáním izolačního materiálu dovnitř boudy totiž výrazně zmenšíte obytný prostor. Je mnohem jednodušší izolovat boudu vašeho psa, která ještě není zařízena.

2. Vyberte izolaci

Dalším krokem je výběr dokonalého izolačního materiálu. Jakož i pro domy a byty existují různé izolační materiály a izolace (např. foukaná izolace, stříkaná izolace aj.), tak i pro psí boudy máte několik možností. Měli byste zvolit materiály, se kterými se snadno manipuluje a nainstalujete je levou zadní. Existuje mnoho druhů izolace, které můžete zvolit podle vašich preferencí.

Tip: Při výběru izolace byste měli brát ohled i na podnebí a povětrnostní podmínky ve vaší oblasti a podle těchto podmínek byste měli zvolit správný typ izolace, aby váš psí společník byl skutečně v teple.

 3. Dvakrát měř, jednou řež

Změřte veškeré rozměry boudy raději dvakrát. Je velmi důležité izolovat podlahu, protože odtud může většina tepla unikat. Pokud je možné podlahu odstranit, učiňte tak. Instalace a montáž izolace bude tak jednodušší.

4. Řezání podlah

Pokud nemůžete podlahu odstranit, správně označte rozměry podlahy na překližce a vyřízněte ji. Ujistěte se, že překližka zapadne na místo.

5. Řezání izolace

Zaistite, aby izolácia tesne priliehala k podlahe domu a potom ju pribite klincami, aby ste ju poriadne pripevnili k podlahe. Potom zopakujte postup na meranie a rezanie izolácie potrebnej pre bočné steny a hornú časť domu. Vždy skontrolujte či je všetko čo najbližšie pri sebe.

6. Utěsněte mezery

Mezery můžete utěsnit pomocí těsnění. Pokuste se použít dostatečné množství těsnění pro utěsnění mezer mezi stěnami, stropem a podlahou. Než svého psa pustíte zpět do jeho boudy, měli byste se ujistit, že je všechno úplně suché a příliš nepáchne.

7. Dokončení práce

Nakonec najděte případné drsné hrany, a pokud nějaké jsou, odstraňte je pomocí brusného papíru.

 

Tip: Aby měl váš pes co největší pohodlí, do boudy mu ještě navíc pořiďte nějakou deku, polštář nebo pelech. Ten pravidelně perte a sušte, aby se měl i váš pejsek jako v bavlnce.

 

Kohoutová Klára