Věděli jste, že si svého psa můžete nechat pojistit?

Věděli jste, že si svého psa můžete nechat pojistit?

Pejsci jsou živé bytosti a stejně jako lidé se i oni mohou potýkat s různými nemocemi.  Nutná návštěva veterináře obvykle dokáže naši peněženku pořádně provětrat. A právě proto, pro někoho to může být možná novinka, je možné nechat svého chlupatého kamaráda pojistit.

Ač se to někomu může zdát jako snobství a produkt pro lidi, kteří nevědí co s penězi, opak je pravdou. Tzv. pojištění úhrady veterinárních nákladů je něco, co ocení právě obyčejní smrtelníci, kterým může pejskova nemoc udělat čáru přes rozpočet. Pojištění psa nemá vyloženě chránit pejskovo zdraví, ale stejně jako jakékoliv jiné pojištění slouží jistota v případě, že se něco zvrtne.

Každý pes, jiná ves

Možná někoho překvapí, že nabízet pojištění psů je pro pojišťovnu mnohem náročnější než nabízet úplně stejné pojištění lidem. Proč? Mezi lidmi nejsou nijak zvlášť podstatné rozdíly. Naopak rozdíly mezi jednotlivými plemeny psů jsou ohromné. Každá rasa představuje jiná rizika. Kromě toho je velký rozdíl i v aktivitě, velikosti a stáří psa.

Základní principy pojištění

Pravděpodobně kvůli komplikovanosti toto pojištění má v nabídce jen málo pojišťoven. Pravidla se až tolik neliší.

To, co musíte splnit vždy je:

 • čip / tetování,
 • pravidelné preventivní prohlídky,
 • pravidelné očkování.

 

Kromě toho je nutné projít tzv. čekací dobou. Je to doba, po jejímž uplynutí je pojistka platná. U úrazu jsou to většinou 3 dny a u nemoci 30 dnů.

Náklady na pojištění

Částka může být opravdu různá. Jak jsme již naznačili, záleží na stáří, velikosti, rase psa atd. Mimo to se částka liší i tím, kolik toho chcete mít zajištěného - nemoc, úraz, odpovědnost apod. Většinou se částka pohybuje mezi 3 000 - 8 000 Kč za rok.

Tip: Pokud je pro vás pojištění mazlíčka drahé, ale máte strach z případných vysokých nákladů, nebojte se dát na radu zkušeného finančního poradce. Ten vám pomůže uspořádat finance tak, aby vám ani vašemu pejskovi nic nechybělo.

Rozdíly mezi pojišťovnami a limity

I když pojišťovny nemají příliš velkou možnost nastavit ceny, jak se jim zlíbí, existují jisté rozdíly. Cenové rozdíly jsou zpravidla něčím podloženy (výše krytí, podmínky plnění, servisem, apod.).

Nejvíce se ale liší ve výši spoluúčasti - té se nevyhnete nikde. Může být určena procenty z částky (10 či 20 %), nebo jako pevná suma (1 000 Kč nebo 2 000 Kč).

Tak jako jiné pojistky má i toto své limity. Limity jsou opravdu různé a jsou závislé na částce, kterou budete ochotni platit. Mohou být tedy 20 tisíc Kč, ale i 120 tisíc Kč (za rok).

Na co si dát pozor

Nemusíte se zrovna věnovat finančnímu poradenství, abyste věděli, jaké jsou háčky a rizika v oblasti pojištění. U mazlíčků je to dost specifické. Výjimek můžou být stovky. Jsou však ale takové, které se opakují a jsou klíčové, jestliže nechcete vyhazovat peníze zbytečně z okna.

 • Stáří pejska: pozorně si nastudujte podmínky týkající se věku psa. Některé pojišťovny hradí u malých plemen maximálně do věku 10 let, u středních do 8 let a u velkých dokonce jen do 6 let. Problém je ten, že pojistku vám automaticky zrušit nemusí - prostě platíte dál, ale v případě potřeby nic nedostanete.
 • Chronické onemocnění: pojišťovny také nekryjí léčbu chronických onemocnění (např. chronický zánět zvukovodů).
 • Prevence: preventivní prohlídky, kosmetické zákroky ani vývojová onemocnění (včetně dědičné predispozice) pojišťovna také nekryje.
 • Zákon nadevše: jestliže zvíře trápí nějaké potíže vzniklé v důsledků porušení zákona na ochranu zvířat nebo předpisů o veterinární péči, pak vám pojišťovna opět vzniklé náklady nezaplatí.
 • Vnější parazité: není to sice pravidlem, spíše častou praxí, ale ani za odstranění vnějších parazitů nemusíte dostat nic.
 • Dobrovolná kastrace: často dávají páníčkové své psí kamarády z praktických důvodů vykastrovat. Ale pozor, tuto kastraci pojišťovna také nahradí. Hradí ji pouze tehdy, jestliže je nutná ze zdravotních důvodů.
 • Očkování: pravidelné a nutné očkování, na které bychom měli brát pejsky každý rok, je opět další položkou na seznamu pojišťoven, kterou vám nezaplatí.

Něco navíc

Samozřejmě máte možnost si připlatit za dodatkové služby.

 • I když se to může zdát morbidní, díky pojištění na uhynutí nebo utracení dostanete peníze na nového pejska.
 • Vyplatí se i připojištění za odpovědnost způsobenou psem.
 • Dále je v nabídce pojištění náhrady finančních prostředků na inzerci při hledání ztraceného pejska.
 • A nakonec připojištění na léčbu akupunkturou, bylinnou léčbou nebo hydroterapií.

 

Co je důležité si uvědomit. Pojištění mazlíčků má za úkol předcházet nečekaným komplikacím. Je to preventivní zajištění vašich financí, kterou je potřeba vynaložit pro pejskovo zdraví.

 

Kohoutová Klára