Proč a jak vybrat bezpečné a vhodné hračky pro psy?

Proč a jak vybrat bezpečné a vhodné hračky pro psy?

Pořídili jste si domů psa? Ať už je to štěňátko nebo dospělý pes, brzy dospějete k závěru, že každý pes je hračička. Pes si bude rád hrát se svými páníčky i sám. Stane se pravděpodobně i nejlepším přítelem vašeho dítěte. Víte ale jak vybrat vhodné hračky?

Proč jsou hračky důležité?

Hračka je neodmyslitelnou součástí psího života. A oceníte je i vy, pokud nechcete po příchodu domů nacházet rozkousané boty a zničený nábytek. Hračka totiž není jen zábava, ale dokáže podpořit i dobré chování a pes si díky ní vybije přebytečnou energii.

 

Hračky pro psy dokáží:

  • podpořit dobré chování psa

 

  • přinést radost ze života

 

  • přispět k fyzickému i psychickému zdraví psa

 

  • psa stimulovat a např. rozvíjet jeho inteligenci

Hlavně bezpečně!

Ať už vybíráte cokoliv, vždy by měla na prvním místě stát bezpečnost. To platí i pro psí hračky. Psi při hraní používají své zuby, hračky kousají a je tedy třeba, aby byly hračky vyrobeny z bezpečných materiálů.

Doporučujeme proto číst etikety na obalech. Kvalita psích hraček se různí, nebojte se proto jít po informacích a ověřte si například i certifikáty, které hračky mohou mít.

Například CE certifikát zajistí, že hračka byla vyrobena v souladu s požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí, které určila Evropská unie.

Při výběru hraček si taky odpovězte na otázky jako:

 

  • Jaká je země původu hračky?

 

  • Z jakého materiálu je vyrobena?
  • Co se píše v návodu k použití hračky?

 

  • Jak moc je hračka bezpečná pro mého psa?

 

  • Jak hračka vypadá? Obsahuje barviva, změkčovadla, chemikálie?

 

Při nákupu hraček zvažte i věk a velikost vašeho psa. Každá rasa má jinou povahu, a tak je jasné, že někteří psi si oblíbí např. pískací hračky, jiní zase nedají dopustit na tenisák a další třeba na přetahovací hračky.

Správná velikost hračky je základ

Základní parametr při výběru, který byste měli zohlednit je velikost hraček. Nikdy nekupujte příliš malé hračky, kde hrozí riziko udušení. Myslete také na to, že pes může z hračky ukousnout její menší část a spolknout tu. Vyvarujte se tedy nákupu hraček např. se šňůrkami, které by váš mazlíček mohl odkousnout.

Co patří mezi vhodné hračky pro psy?

Plyšové hračky

Majitelé psů často dělají tu chybu, že nakupují obyčejné plyšové hračky určené dětem a věnují je svým psům. Pes ale není dítě. Plyšové hračky určené pro mazlíčky byste měli pořizovat ve specializovaných obchodech.

Liší se způsobem výroby i použitými materiály. Plyšové hračky pro psy by měly být vyplněny kvalitní výplní. Neměly by také obsahovat malé plastové části, jaké jsou k vidění u dětských hraček.

Míček

Skoro každý pes miluje míčky. Proto se není čemu divit, že jich je na trhu tak nepřeberné množství! Při výběru dejte pozor na velikost míčku a vyberte kvalitní materiál. Stále velmi oblíbeným míčkem je klasický tenisák!

Provazy

Různá lana a provazy slouží k přetahování se psem, které může posloužit nejen jako zábava. Posiluje také vztah mezi psem a páníčkem a může ovlivnit i psí výchovu. Doporučujeme ale nastudovat psychologii této přetahovací psychologické hry.

Při výběru samotného provazu nebo lana dbejte opět na kvalitu materiálu.

Stimulační a interaktivní hračky

Stimulační a interaktivní hračky pro psy tvoří specifickou kategorii. Takové hračky podporují například rozvoj inteligence psa. Dokáží lákat třeba neobvyklými zvuky. Patří sem i různé reflexní a svítící hračky.

 

Alena Mrvíková