Víte, jak ochránit zahradu před vaším psem?

Víte, jak ochránit zahradu před vaším psem?

Každý, kdo chce zkrášlovat svou zahradu a domácnost květinami jistě zapochyboval nad pořízením domácího mazlíčka. Hlavně psi se často pouští do zahradničení - jenže mají osobitý styl. A takové vyhrabané díry, zlámané květiny nebo poničené zahradní vybavení není nic, co byste si přáli na pozemku najít.

S pořízením psa nemusí ale být konec i krásné zahradě plné květin a úrodě ovoce a zeleniny. Stačí jen vědět, jak na to. Víte tedy, jak můžete ochránit zahradu před vaším psem?

Výběrem plemene vše začíná

Úspěch začíná u výběru vhodného plemene. Pokud jste se rozhodli pořídit si psa, který bude hodně času trávit na zahradě, vyberte si dobře plemeno. Stejně jako se ne každý pes hodí do bytu, ne každý se hodí ven.

Čím menší psi jsou, tím menší hrozbou pro vaší zahradu samozřejmě jsou. Nenechte se ale napálit. Některá psí plemena jsou i docela maličká, přesto dokáží se zahradou pěkně zatočit. Třeba takový jezevčík dokáže vyhrabat slušné jámy!

Zároveň pokud chcete umístit psa pouze na zahradu, vyvarujte se společenským plemenům jako je třeba labrador, jinak velmi často doporučovaný na zahrady pro svou klidnou povahu. Sám celé dny na zahradě by ale trpěl, protože vyžaduje hodně pozornosti svých páníčků.

Značkování jako problém číslo jedna

V tomto ohledu doporučujeme jednoznačně pořídit fenku! Pes totiž značkuje všude a často. Označuje si tak své teritorium a dává nám jasně najevo, kde je jeho území. Nic na tom nezmění ani důsledná výchova. Je to jejich přirozenost a nemůžeme změnit vše.

Pokud ale toužíte z jakéhokoli důvodu spíše po psovi než fence a zároveň nechcete neustále řešit označkovaný zahradní nábytek, doporučujeme vypozorovat, jaká místa si váš nový mazlíček pro značkování oblíbil a do zahrady umístit dostatek značkovacích míst.

Pro značkování mohou posloužit různé sloupky nebo větší kameny, které zahradu mohou zároveň i přikrášlit a sfouknete tak dvě mouchy jednou ranou!

Se vším může pomoci důsledná výchova

I když některé povahové rysy ze zvířat stejně jako z lidí nevytlučeme, hodně může ovlivnit důsledná výchova. Mít psa není jenom o rozmazlování ale i o důslednosti a vytrvalosti. A pokud vydržíte, přinese vám výchova tížené ovoce.

Pokud budete odmalička zakazovat okusovat květiny nebo hrabat, pes brzy pochopí, že to není správné. Doporučujeme také psovi jasně vymezit, kam smí a kam ne.

S výchovou vám ale takto přes článek pomoci nemůžeme. Doporučujeme vám navštěvovat cvičák a zajímat se o správnou výchovu vámi pořízeného plemene i v literatuře. Jen tak můžete docílit toho, čeho chcete.

Vstup zakázán díky plotu

S tím, kam pes smí a nesmí vám může pomoci dobré oplocení. Právě ploty mohou ochránit vámi vybranou část zahrady. A nemusí se jednat jenom o zeleninové záhony. Pozor dejte i na trampolínu nebo jiné vybavení, které by mohly psí zuby a drápky poškodit.

Volbou číslo jedna jsou pevné dřevěné ploty s podezdívkou. Podezdívka je totiž v mnoha případech jediná, která zabrání psovi podhrabat se tam, kam nemá. Pokud tedy nechcete přijít o úrodu ještě před sklizní, oploťte své záhony.

TIP: S ochranou záhonů vám mohou pomoci v některých případech i vyvýšené záhony.

Kakost oddenkatý!

Už jste někdy slyšeli o rostlince s názvem kakost oddenkatý? Jde o celkem rychle se rozrůstající, kvetoucí trvalku, která psům zrovna dvakrát nevoní. Jejím vysazením si tak můžete zajistit, že se do její blízkosti pes nepřiblíží a můžete ji tak vysadit tam, kde psa nechcete ani vidět.

Samé zákazy taky nejsou dobře

Samými zákazy ale unudíte každého psa. Pokud chcete mít psa venku, potřebuje taky své místo. Proto uděláte nejlépe, když část zahrady vyhradíte pro jeho dovádění a hraní si. Zároveň je třeba vytvořit taky bezpečné místo pro odpočinek.

Které rostliny na zahradu NE?

Co můžete udělat pro ochranu zahrady jsme si řekli. Víte ale taky, že je třeba udělat i něco pro psa? Existuje totiž mnoho venkovních rostlin, které jsou pro psi jedovaté. Některé z nich se na vaší zahradě možná doteď běžně vyskytovaly.

Nemělo by se například stát, že se váš pes pustí do okusování rododendronu, cesmíny nebo buxusu.

 

Pozor si dejte také při pěstování oleandrů, plaménků, pelargonií, narcisů, begónií nebo třeba tulipánů.

 

Kohoutová Klára