Víte, že domácí zvířata mohou příznivě ovlivňovat naše zdraví?

Víte, že domácí zvířata mohou příznivě ovlivňovat naše zdraví?

Věděli jste, že v České republice žije přes 2 miliony psů? Díky takovému počtu jsme v pořadí 6. stát s největším počtem psů v Evropě.

Lidé si domů psy, kočky i další mazlíčky pořizují z různých důvodů. Někteří se nechtějí cítit osamělí, jiní hledají způsob, jak dostat děti na čerstvý vzduch. Zvířata ale také ovlivňují pozitivně naše zdraví.

Zvířata zlepšují zdraví člověka na těle i duši. Jak? To se dozvíte, když budete číst dál. A kdo ví? Třeba díky některým benefitům začnete o koupi zvířátka do domácnosti přemýšlet i vy.

Více pohybu a lepší kondice

Pořídit si domů psa vám může prodloužit život i o několik let. Se psem totiž musíte každý den ven na vycházku, nejlépe do přírody, bez ohledu na to, jestli je zima nebo léto, prší nebo svítí sluníčko.

Akčního psa nezajímá, jestli se vám chce nebo ne. Jen vidí vodítko a už nadšeně vrtí ocasem. Takové pravidelné a svižné vycházky vám zajistí lepší fyzičku a snižuje se tak riziko kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku.

Psí sporty

Pokud se chcete do sportovních aktivit pustit se vší parádou a jen stále nemáte parťáka, může se jím stát váš pes. Dnes už existuje velké množství sportovních aktivit, kterým se můžete se svým psem věnovat. Pro představu:

  • Agility
  • Bull sporty
  • Canicross
  • Dog dancing
  • Dog frisbee
  • Dogtrekking

 

Volba je jen na vás. Pokud ale víte, že se chcete se svým psem věnovat některému ze psích sportů, doporučujeme podle toho vybírat i vhodné psí plemeno. Ne každá psí rasa se hodí na každý sport.

Lepší imunita a méně alergií

O tom, že zvířata snižují riziko vzniku astmatu a alergií byly provedeny nejrůznější studie, které tuto skutečnost potvrzují. Například ve Švédsku na Uppsalské univerzitě při výzkumu zjistili, že soužití se psem v 1. roce života dítěte snížilo o 15 % riziko toho, že se u dítěte rozvine astma. Podobně to je i s ekzémy a alergiemi.

S budováním lepší imunity pomáhají kočky a psy, ale také farmářská zvířata jako krávy nebo koně.

Méně stresu

To, že zvíře dokáže uklidnit a utěšit, ví každý správný páníček. A nepotřebuje na to žádné vědecké studie ani výzkumy. Věda ovšem toto tvrzení opět potvrzuje. Pokud tedy chcete být vyrovnanější a více klidní, zvíře vám s psychohygienou může hravě pomoci.

Hlazení a mazlení se s domácími mazlíčky v nás vyvolává příjemné pocity a vyplavuje se z našeho těla hormon oxytoxin, který je spojován s pocity štěstí a zároveň se snižuje hladina stresového hormonu, kortizolu.

Zvíře jako lék na psychická onemocnění

Zvíře stejně jako se stresem dokáže pomoci i s různými psychickými onemocněními jako je třeba úzkostná porucha nebo deprese. Takový pejsek nebo kočička dokáží zmírňovat pocity osamělosti, projevují člověku náklonnost, chtějí podrbat pomazlit a člověka milují, nesoudí - přesně to člověk s psychickými obtížemi potřebuje.

Zároveň péče o mazlíčky přináší těmto lidem do života smysl a řád. Ví, že tu musí být, že musí ráno vstát a postarat se, i když se třeba po psychické stránce necítí úplně dobře. Život se zvířetem taky dokáže zabavit a aspoň na chvíli se tak člověk odpoutá od negativních myšlenek.

Už jste slyšeli o canisterapii?

Psychologického vlivu zvířete na člověka využívají i nejrůznější terapie. Slyšeli jste už někdy o canisterapii? Canisterapie je využití speciálně vedeného a cvičeného psa k rozptýlení člověka. Využívá se u:

  • Osob s psychickými poruchami, hlavně depresemi
  • Osob v domovech pro seniory nebo dětských domovech, které se mohou cítit opuštěně
  • Osob s fyzickým nebo mentálním postižením jako součást rehabilitace
  • Osob s poruchou autistického spektra nebo různými komunikačními obtížemi v rámci logopedické terapie
  • Dětí s poruchami učení a ADHD
  • Osob s Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonovou chorobou
  • Osob v těžkých životních situacích

 

Canisterapie se může využívat k aktivaci osob, k terapii, vzdělávání nebo v krizové intervenci. Taková terapie za účasti zvířete pomáhá rozvíjet celkovou osobnost člověka a pomáhá rozvíjet motorické a komunikační dovednosti nebo sociální cítění.

Canisterapie ale není jedinou formou zooterapie. Stejně jako pes může člověku pomoci kůň (hipoterapie), kočka (felinoterapie) nebo třeba lama (lamaterapie), kterou ocení hlavně lidé s alergiemi, protože lama má hypoalergenní srst.

 

Alena Mrvíková