Výstava psů od začátku až do konce: co všechno potřebujete vědět, než začnete vystavovat svého psa

Výstava psů od začátku až do konce: co všechno potřebujete vědět, než začnete vystavovat svého psa

Výstavy psů jsou pro někoho nepochopitelnou přehlídkou krásy. To je ovšem poněkud zkreslený pohled a výstavy psů jsou mnohem víc. Především jde o ocenění, která jsou nutná k chovu a rozmnožování čistokrevných plemen. Rozhodli jste se svého chlupáče taky předvést, ale je to pro vás premiéra? Provedeme vás výstavou od začátku až do konce.

Určitě si ještě vzpomenete na ten pocit, když jste si poprvé přivedli vašeho chlupáče domů. A nebo lépe, právě jste si ho přivedli a všechno aktuálně zažíváte. Jak ho vycvičit? Mám všechno potřebné? Misku? Klec pro psa? Obojek? Krmivo?

Ať už tak nebo tak, s rozhodnutím zúčastnit se výstavy přichází podobné pocity znovu. Zvládne to? Zvládnu to já? Je na to můj pes připravený? Co všechno bych měl zařídit?

Možná by vám pomohlo si všechny otázky a obavy zapsat a jak budete číst tento článek, tak si jednotlivé body postupně odškrtávat. Kdo ví, třeba na konci budou všechny vaše otázky zodpovězené. A pokud ne, alespoň víte, co hledat a co vás ještě zajímá.

Co musí účastník výstavy splňovat?

Kdo si myslel, že stačí mít psa s rodokmenem a ceny se jen pohrnou, je vedle. Na výstavách jde o mnohem víc.

V první řadě je třeba, aby byl pejsek čistokrevný, zdravý a v plné síle. Bez toho na výstavu ani nemusíte jezdit.

Důležité je také, aby vykazoval typické znaky pro dané plemeno, to znamená mít správnou barvu, srst, výšku a váhu atd. V tomto ohledu se může zdát, že jde o takovou soutěž krásy.

Důležité doklady

Na výstavě se také neobejdete bez potřebných dokladů. Těmi nejzákladnějšími jsou:

  • Průkaz původu – vystaven nebo uznám příslušným chovatelským klubem či svazem
  • Pet passport nebo očkovací průkaz – nutné prokázání platných očkování
  • Vstupní list – jedná se o potvrzení přihlášky na danou výstavu

 

Jestliže máte veškeré dokumenty v pořádku. Můžete si odškrtnout první bod na seznamu.

TIP: Pet passport se vám bude hodit i v případě, že se rozhodnete se svým psem cestovat. Víte na co dalšího se připravit?

Jak to celé vlastně probíhá?

Na začátek je potřeba svého pejska registrovat, kde dostanete i veškerou potřebnou dokumentaci včetně organizačních pokynů. Následně dochází k přesunu a shromáždění u výstavního kruhu.

Výstavní kruh je jednoduše prostor, kde jsou plemena posuzována. V uzavřených prostorách se používá koberec, venku se jen vyznačí čtverec. Velikost prostoru není nikde určená, ale obecně by měla odpovídat velikosti plemene a počtu zapsaných jedinců.

Ve výstavním kruhu najdete také stůl pro rozhodčího, jeho zapisovatele a vedoucí kruhu. U přehlídky malých psů bývá v kruhu ještě umístěn stůl, na kterém pejsek zaujme svůj výstavní postoj.

Nezapomeňte na:

Výstavní číslo

U přejímky psa nebo v předaných deskách s materiály najdete samolepku či kartičku s číslem vašeho psa, které se shoduje s číslem v katalogu. Umístění čísla samozřejmě není součástí hodnocení, ale kdejaký rozhodčí může mlčky ocenit jeho viditelnost.

Hodit se vám tak může špendlík nebo kolíček. Pro ty připravenější existují i průhledná pouzdra, do kterého lze číslo umístil a připevnit viditelně na sebe.

Výstavní vodítko

Ve výběru výstavního vodítka prakticky neexistují limity. Výběr je jen na vás a vašem pejskovi. Můžete vybírat z nespočtu materiálů, délek a šířek, barev a druhů jištění.

Doporučujeme ovšem si na vodítko s pejskem předem zvyknout. Vyrazit na výstavu s vodítkem, které pejsek nezná, by mohlo narušit jeho soustředěnost.

TIP: Víte, jak pro svého pejska vybrat správný postroj?

Pravidla ve výstavním kruhu

Jestliže si nechcete se svým chlupáčem udělat ostudu, měli byste znát základní pravidla pro pohyb ve výstavním kruhu.

  • V kruhu se pohybujte proti směru hodinových ručiček, tzv. na levou ruku
  • Výstavní vodítko držte v levé ruce a psa veďte po levé straně vašeho těla, tzn. uvnitř kruhu
  • Do hodnocení v kruhu patří posouzení pohybu, posouzení ve výstavním postoji a detailní prohlídka
  • Základní výstavní pohyb psa v kruhu je klus

Co všechno se hodnotí

To, co nejvíce zajímá pravděpodobně každého chovatele je to, co všechno budou porotci hodnotit a kde je možné získat nejvíc bodů. Tak pojďme na to.

Na začátek je důležité si uvědomit, že výstavní dispozice psa netvoří jen jeho zevnějšek, ale podstatná je také momentální fyzická i psychická kondice.

Každý majitel by měl svého psa dobře znát. Co je pro něj lepší, rychlejší či pomalejší tempo? Cítí se váš pes ve své kůži? Jaké má zrovna období?

Právě fyzická kondice je do velké míry ovlivněna ročním obdobím. V létě pejsek lítá po zahradě, honí míč po hřišti a skáče a vyvádí v potoce jako divý. Je tedy poměrně v dobré kondici a trochu rychlejší tempo mu nevadí.

Na druhou stranu po ospalých zimních dnech, kdy většinu dne váš pes bude trávit na gauči nebo v hřejivém pelíšku, bude pravděpodobně mnohem unavenější a jeho kondice bude oslabená.

Kromě toho byste měli dbát i na celkovou pohodu psa. Pes může být unavený, vyčerpaný nebo vystresovaný z dlouhé cesty autem či autobusem. A to mu na výstavě moc nepřidá.

Podrobná prohlídka těla

Zdraví a odpovídající vzhled daného plemene rozhodčí zjišťují také z kompletní prohlídky těla. Součástí této prohlídky je i kontrola varlat. Proto na ni svého pejska připravte.

Kontrola chrupu

Do hodnocení patří také kompletní prohlídka chrupu. Na to je nutné myslet už při výchově. Každý pes by měl zvládnout kontrolu zubů bez problémů, jako je ošívání, uhýbání hlavou, nedej bože kousnutím.

Poslušnost při kontrole zubů oceníte nejen na výstavách, ale také u veterináře nebo při běžném čištění zubů.

TIP: Znáte tyto nemoci starších psů a víte, jak je řešit?

Výstavní postoj

Pravděpodobně to nejdůležitější, co budete muset s pejskem natrénovat, je výstavní postoj. Bez něj se neobejde žádná výstava a často tvoří až polovinu konečného hodnocení psa.

Postojů je hned několik a měli byste ovládat opravdu všechny. Nejdřív se ale s námi podívejte na jejich základní pravidla.

Základní pravidla výstavního postoje

Znát pravidla výstavního postoje by měl každý, kdo to s výstavou pejska myslí vážně. Při úpravě postoje vždy postupujte podle tohoto pořadí:

  • Přední končetiny – měly by být vždy rovnoběžné a postavené kolmo k zemi. Rovnat je můžete najednou nadzvednutím psa zepředu pod hrudníkem nebo je upravit jednu po druhé lehkým posunutím
  • Zadní končetiny – mohou stát hned 2 způsoby:
    • z pohledu rozhodčího obě v zákrytu
    • z pohledu rozhodčího je jedna noha posunuta zhruba od 2-3 tlapky vzad
  • Hlava a krk – by měly ladně navazovat na linii těla. Krk je tedy mírně výš a hlava v menším nadhledu

 

Pro postoj je tedy důležité, aby z pohledu hodnotitele byly přední i zadní tlapky v zákrytu. Z ptačí perspektivy by měly všechny 4 nohy tvořit obdélník.

A teď už k samotným postojům.

Volný postoj

První z postojů, který zužitkujete na každé výstavě, je volný postoj. V něm se obvykle používají hned 2 stupně aktivního napětí psa.

Volnější napětí

Tento postoj zužitkujete především ve chvíli, kdy se vámi rozhodčí momentálně nezaobírá a vašemu pejskovi nevěnuje žádnou pozornost. Zpravidla to bývá ve chvíli, kdy je hodnocen jiný pejsek.

V tomto postoji můžete na psa klidně mluvit a dát mu menší volnost. Není třeba trvat na stoprocentním držení hlavy nebo ocásku, ani na perfektním vypětí těla.

Maximální napětí

Druhý z volných postojů je postoj s maximálním vypětím. Ten byste měli aplikovat během hodnocení vašeho psa. Veledůležitou roli sehrává také v případě rozhodování mezi dvěma psy.

Právě v tomto okamžiku, kdy je sledován každý pejskův sval, by měl pejsek veškerou svou pozornost soustředit na vás. Pes by měl mít vyplé všechno svalstvo.

Jak na to? Jednoduše ho něčím zaujměte. Obvykle vám k tomu poslouží hned 2 vlivy - povel a nějaký další podnět. Povelem může být cokoliv, nejčastější je ale “zůstaň”. S podnětem máte ještě volnější ruku. Použijte jakoukoliv návnadu, kterou máte osvědčenou - hlas, gesto, hračka nebo třeba lákavý pamlsek.

Volný s kontrolou

Tento postoj se příliš neliší od výše uvedeného. Je zde jen jeden jediný rozdíl a to ten, že vhled pejska můžete ovlivňovat pomocí výstavního vodítka.

Středně utažená smyčka by měla být přímo za pejskovou hlavou za ušima. Vodítko pak vede středem za hlavou. Jednoduše pak psovi můžete dát najevo, např. cuknutím, tahem nebo povolením, jak vysoko má dát hlavu, jestli se vypnout v hrudníku nebo krůček popojít apod.

Vy, jako majitel, můžete stát šikmo mírně před psem nebo přímo vedle něj. Ale nikdy by se majitel neměl postavit přímo před psa, protože by ho ve výkonu rušilo vodítko.

S oporou

Tento postoj, jak už název napovídá, dává pejskovi jakousi podporu. Proto je vhodný pro citlivé, bázlivé nebo roztržité pejsky. Páníček může díky tomuto postoji pejska kontrolovat a lehce opravovat.

Podle fyzických možností a vlastních preferencí si majitel přidřepne, přiklekne nebo opře o jedno koleno vedle psa. Napjatá dlaň pravé ruky lehce podepírá tlamičku psa. Tady pozor na prsty! Ty by měly být vždy natažené, aby nezkreslovaly pohled rozhodčího. Levá ruka má za úkol fixovat zadní končetiny.

Další potřebné dovednosti

Postoje se nebojte trénovat i v rušném prostředí, jako je třeba park plný pobíhajících pejsků. Je důležité naučit psa ignorovat okolní vzruchy a soustředit se na daný povel.

TIP: Dbejte i u svého psa na bezpečnost a na procházkách používejte reflexní vesty pro psy

 

S tím souvisí i to, že psa na výstavu určitě neberte, pokud není dobře socializovaný. Ostatní soutěžící, hluk publika a další vzruchy by mohly pejska velmi rozrušit. Doporučujeme navštívit i cvičák nebo psí školku, kde si všechny natrénované kousky vyzkoušíte před publikem.

Desatero vystavování

Každý správný chovatel chystající se na výstavu by se měl předem dnem D seznámit s desaterem vystavování.

  1. Po vkročení do výstavního kruhu se soustřeďte pouze na svého psa a rozhodčího
  2. Nenechte se rozptýlit davem a poznámkami diváků nebo ostatních majitelů
  3. Zaujměte vhodné místo v kruhu i podle pořadí z katalogu
  4. Chovejte se ohleduplně. Nechte kolem sebe dostatek prostoru, abyste si vzájemně nešlapali na záda a pejsci měli klid na svůj výkon
  5. Pamatujte, že za chyby psa může zpravidla majitel, proto nezapomeňte myslet. Čím více výstav navštívíte, tím rychleji z vás bude zkušený mazák, který jen tak nějakou chybu neudělá
  6. Nezahálejte
  7. Nekritizujte, nekomentujte hlasitě názor rozhodčích nebo výkon ostatních psů
  8. Upřímně poblahopřejte vítězi
  9. Neustále se zdokonalujte
  10. Nenechte se odradit, pokud neobsadíte jeden ze stupní vítězů

Jaké jsou druhy výstav

V České republice máte poměrně široký výběr výstav, kterých se můžete zúčastnit. Seznam všech výstav najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie (www.cmku.cz).

Druhy výstav:

  • Oblastní a krajské – menší a levnější výstavy, perfektní pro začátečníky
  • Klubové – určené pro plemena sdružená v pořadatelském klubu
  • Speciální – pro jedno plemeno je pořádána maximálně 1 za rok
  • Národní – přístupné pro všechna plemena
  • Mezinárodní – přístupné pro všechna plemena
  • Světové – pořádá FCI jednou za rok v některé členské zemi FCI

 

TIP: Chcete psa pro děti? Víte, která plemena jsou vhodná do domácnosti?

Výstavní třídy podle věku psa

Každý pes musí být na jedné výstavě přihlášen pouze do jedné z těchto tříd:

  • Třída dorostu – pejsci mezi 6-9 měsícem
  • Třída mladých – pro pejsky od 9 do 18 měsíců
  • Mezitřída – 15-24 měsíců
  • Třída otevřená – od 15 měsíců, přístupná všem psům bez ohledu na získaná ocenění a vykonané zkoušky
  • Třída pracovní – od 15 měsíců, na mezinárodních výstavách pouze pro vybraná plemena, která musí mít titul Mezinárodního šampion krásy a složit zkoušku
  • Třída šampionů – od 15 měsíců, pro psy s titulem Mezinárodní šampion nebo šampion některé členské země FCI
  • Třída veteránů – od 9 let, bez nároků na kvalifikaci a pořadí
  • Třída vítězů – od 15 měsíců, kromě mezinárodních výstav může být otevřena místo třídy šampionů

Základní ocenění ve výstavním kruhu

Abyste na své první výstavě věděli, jaké umístění jste si vlastně vysloužili, je dobré se s ním prvně seznámit. Je to podobné jako ve škole:

  • Výborná (V) – pes musí odpovídat své třídě a plemeni, psi s touto známkou se přibližují ideálu a dokonale ovládají svůj postoj
  • Velmi dobrá (VD) – pes nese typické znaky svého plemene, je v dobré kondici a proporce, nepromíjejí se vady morfologické
  • Dobrá (D) – jedinec, který splňuje znaky plemene, ale má viditelné hrubší vady
  • Dostatečná (Dost.) – tělesnému vzhledu chybí do ideálu hodně, nemá dostačující fyzickou kondici nebo mu chybí obecně přijímané charakteristické znaky
  • Vyloučen z posuzování – neodpovídá standardu plemene, má problém s chováním nebo je agresivní, projeví se abnormalita varlat nebo vada chrupu atd.
  • Neposouzen – pes, který se nepohybuje nebo neustále skáče, chce se dostat z kruhu, neposlouchá atd.

 

TIP: Věděli jste, že CBD produkty mohou pomáhat i psům?

 

Speciální hodnocení dostávají účastníci z třídy štěňat a dorostu, kde se hodnotí jako velmi nadějný a nadějný.

Soutěže na výstavách

Na některých výstavách se můžete setkat i s různými soutěžemi, které jsou pořádány především pro atraktivnost pro diváky nebo propagaci využití některého z plemen.

Nejčastější soutěže jsou:

  • Nejhezčí psí pár – pes a fena jednoho majitele a plemene, kteří byli na výstavě posuzování
  • Nejlepší chovatelská skupina – alespoň 3 psi pocházející z vlastního chovu (nemusí být v majetku chovatele), jsou minimálně od 2 různých otců a matek a byli na výstavě posuzování
  • Mladý vystavovatel – někdy také Junior Handling, pro přípravu budoucích vystavovatelů, hodnotí se předvedení psa, nikoliv kvalita předvedeného psa, lze soutěžit i se psem, který na výstavě nebyl posouzen
  • Dítě a pes – pro děti ve věku 3-9 let
  • Soutěž o nejlepšího plemeníka – pouze na klubových a speciálních výstavách
  • Soutěž o nejlepší štěně – soutěží štěňata ocenění známkou Velmi nadějný
  • Soutěž o nejlepšího dorostence – soutěží psi a feny ze třídy dorostu se známkou Velmi nadějný
  • Soutěž o nejlepšího veterána – soutěží Nejlepší veteráni plemene

Tipy, jak se na výstavu připravit a jak začít

Rozhodli jste se zúčastnit se svým psem výstavy? Všechno začíná už u výchovy! Zkušená chovatelka Klára Miketová radí pejsky s výstavním postojem seznamovat už od 6 týdne věku.

Pokud máte doma štěně a teprve se s výchovou psa seznamujete, máte na jednu stranu vyhráno. I když jste úplný začátečník a máte tu výhodu, že se nemusíte odnaučit žádné staré zlozvyky. Vy i váš pejsek v tom jste společně. Můžete začít studovat hned od začátku.

Podívejte se na 22 tipů pro začátečníky, jak se starat o svého psa

 

Jestliže neberete výstavu jako výstřel do tmy a jednorázovou zábavu, měla by samotné výstavě předcházet několikaměsíční příprava.

Kromě dřiny je ale podstatná také zábava. Vy i váš pejsek musíte mít z výcviku i samotné výstavy radost. Pokud to bude pro jednoho z vás utrpení, nejenže nevyhrajete, ale možná narušíte i váš vzájemný vztah.

Příprava na výstavu

Začínáte s výcvikem na výstavu? Držte se našich doporučení a úspěch je takřka zaručený:

  • Pes musí být před výcvikem i samotnou výstavou dobře vyvenčený. Práce s unaveným nebo nemocným pejskem nemá smysl
  • Při výcviku si s pejskem hodně povídejte a měňte intonaci hlasu podle toho, jak to pejskovi jde. Nezapomeňte ani na čitelná gesta rukou a signály těla
  • Mluvte tiše. Pes vás moc dobře slyší. Navíc když budete mluvit tišeji, spíš upoutáte jeho pozornost. Kromě toho na žádné výstavě se nehodí na psa povely pokřikovat
  • Vlídnost, ale důslednost by měly být vaše moto
  • Pochvala by měla následovat za každým pokrokem a pěkným provedením povelu
  • Vyjadřujte své pocity hlasem
  • Používejte odměny, motivace by měla být na prvním místě. Odměnou může být cokoliv - hračka, pamlsek apod.
  • Nikdy netrestejte! Paradoxně tím nejhorším trestem může být i prosté, ale důrazné “FUJ”
  • Nepřehánějte to s výcvikem. Nácvik by neměl být příliš dlouhý, aby se pejskovi nezprotivil
  • Jestliže u psa zpozorujete nezájem, dejte si pauzu a pohrajte si
  • Pro perfektní výsledky zkuste s pejskem trénovat každý den alespoň 10 minut, minimálně měsíc před výstavou
  • Nezapomeňte střídat výcvik a hru
  • Začněte od toho nejjednoduššího
  • Chybu hledejte vždy nejdřív u sebe a ve vedení nácviku
  • Při nácviku systematicky a pravidelně chvalte a odměňujte

 

Nakonec nezapomeňte, že i pes může mít špatný den. Berte vždy v potaz jeho zdravotní stav a psychickou pohodu, protože jedině tak budete směřovat tím správným směrem. Pomoct může i malá procházka, která vždycky zvedne náladu.

 

TIP: Koukněte se na tipy pro bezpečné večerní venčení psů.

Pár slov na závěr

Pro úspěchy na výstavách psů je opravdu důležité svého psa znát a být s nim jako jedno tělo a jedna duše. Předejdete tak zbytečnému trápení nebo zlobení z neúspěchu, které pejsek stejně nepochopí.

I když možná nevyhrajete hned na první výstavě, nevzdávejte se. Zkuste se na tuto zkušenost dívat i z jiného pohledu. Výstava psů je šance, jak se s vaším pejskem sblížit a prohloubit váš vztah a současně si najít nové podobně smýšlející přátelé.

 

Klára Kohoutová