Jak se připravit na život se psem?

Jak se připravit na život se psem?

Pořídit si domů štěňátko znamená pro většinu lidí přinést do domu radost, zábavu a lásku. Je tomu skutečně tak. Psi jsou věrnými společníky. Není to ale jenom o radosti a zábavě. Život se psem je také zodpovědnost, na kterou by se měl každý budoucí majitel domácího mazlíčka připravit.

Už máte vybranou rasu nebo dokonce už jenom čekáte na den, kdy si budete moct přivést svůj nový přírůstek do rodiny? V takovém případě je nejvyšší čas začít se na příchod psa připravovat ve všech aspektech.

Zajímejte se a vzdělávejte se

Vzdělávání nekončí se školní docházkou, je to celoživotní proces a s každou novou činností nebo událostí v našem životě přichází proces učení se nanovo. Na začátku byste si měli vůbec ujasnit, co od života se psem očekáváte.

  • Chcete se psem chodit na výstavy?
  • Chcete se psem věnovat např. agility nebo jiným sportovním aktivitám?
  • Chcete se psem vyrážet do hor?
  • Jakou péči o srst bude váš pes potřebovat?
  • Jaké dnes existují možnosti stravování u psů?
  • Jak na správný výcvik psa?

 

Určitě vás napadá ještě více otázek. Hodně se odvíjí také od rasy psa, kterou jste se rozhodli si pořídit. Nebojte se nakoupit si různé knížky a přečíst si odborné články na internetu.

Pořiďte si všechny potřebné věci

Ještě předtím, než pes poprvé překročí práh vašeho domova, je dobré pořídit všechny potřebné věci. A není jich málo.

Krmení

Určitě budete potřebovat misku na vodu i krmení, samotné krmivo a pamlsky. Bývá zvykem, že když si berete psa z chovné stanice, dostane na cestu i krmivo, na které je štěňátko zvyklé. S tímto krmením byste měli pokračovat i vy doma.

Domluvte se proto rovnou v chovné stanici, čím štěňátko krmí a v případě, že budete chtít psovi dopřát např. BARF stravu, zařiďte, ať s ní začnou hned po narození. Vše je o domluvě.

Hračky

Stejně jako děti i psi potřebují hračky. Jedna většinou nestačí. Štěňátko možná při odjezdu z chovné stanice dostane nějakou hračku, ale určitě není od věci nakoupit nějaké už domů. Vybírejte ale hračky zdravotně nezávadné.

Mezi oblíbené hračky pro psy patří určitě přetahovadla, pískací hračky, kousací hračky a další. Radost ale udělá i obyčejný tenisák.

Obojek a vodítko

Nedílnou součástí psí výbavy je obojek a vodítko. Výběr obojku je něco, co byste si měli nastudovat a rozhodně nepodceňovat. Existuje totiž hned několik typů obojků - a teď nemluvíme o různých barevných provedeních.

Existují textilní obojky , řetízkové i kožené. Sehnat můžete také svítící obojky, které fungují jako bezpečnostní prvek při nočních procházkách nebo elektrické a výcvikové polostahovací obojky.

U vodítka byste měli zvážit jeho délku. Pořídit byste měli vodítko pro denní použití do délky 2 metrů, ale i vodítko určené pro výcvik psa nebo přepínací vodítka.

Psí pelíšek nebo bouda pro psa

Každý pejsek potřebuje také svůj pelíšek, v kterém bude spát a odpočívat. Výběr pelíšku se může zdát náročný, na trhu se objevuje skutečně velký výběr. Než ho pořídíte, vymyslete, kam ho v domě umístíte a až potom rozmýšlejte o velikosti, materiálu a tvaru.

V případě, že bude pes převážně venkovní a spát bude na zahradě, bude potřebovat boudu nebo kotec pro psa. Psí příbytek můžete koupit nebo se pustit do jeho stavby sami.

Velikost boudy závisí od velikosti vašeho psa. Pamatujte hlavně na to, že v boudě by mělo být sucho a teplo, proto nezapomínejte na tepelnou izolaci.

Výchova psa

To, co vás čeká v každém případě je výchova psa. I když možná máte pocit, že výchovu psa a nácvik povelů zvládnete sami, doporučujeme porozhlédnout se v okolí po dobrém cvičáku.

Trenéři na cvičáku vám poskytnout do začátku spousty užitečných rad. Navíc se váš pes bude odmalička setkávat s jinými psy a tím se lépe socializuje.

A i když cvičák začnete navštěvovat až po pořízení psa, není od věci začít se o možnosti výcviku psa začít zajímat ještě před jeho pořízením. Na hodinu výcviku se můžete jít podívat i dopředu, abyste měli představu o tom, jak trenér se psy pracuje.

Výběr veterináře

Výběr veterináře nenechávejte na poslední chvíli. Zjistěte si dostupnost veterinářů ve vašem okolí a výběr nepodceňujte. Stejně jako i pro sebe chcete odborníka na svém místě, to samé byste měli dopřát svému mazlíčkovi.

 

Doporučujeme zjistit si o veterinářích v okolí dostatek informací a přihlédnout také k recenzím.

 

Alena Mrvíková