Víte, jak poznat kvalitní psí granule?
Víte, jak poznat kvalitní psí granule?
Čtyři nohy, spousta chlupů, jeden studený mokrý čumáček a ten nejupřímnější a nejvěrnější pohled. To je prosím popis jednoho jediného tvora, psa. Ne nadarmo se říká: “pes je nejlepší přítel člověka.” A nejlepší přítel si zaslouží i nejlepší péči a dobroty. Pojďte se tedy s námi podívat na to, jak poznáte opravdu kvalitní granule, které budou zdravé, psímu tělu budou prospívat a ještě ke všemu chutnat.
Stejně tak jste jistě vybavení strojkem na psa, boudou pro psa, pelíškem a psími hračkami, tak byste měli dbát na výběr psích granulí. My jsme se rozhodli, dát vám několik tipů, jak poznáte kvalitní granule.
Maso, maso a zase jenom maso
Přestože psovité šelmy už nelze řadit pouze mezi masožravce, mělo by maso zaujímat většinu jeho jídelníčku. V psí stravě by měla být převaha bílkovin právě z živočišných zdrojů. Takže základem je: “čím víc masa, tím líp!”
Ale pozor, ještě není vyhráno. Je rozdíl v čerstvém a sušeném masu. Součástí čerstvého masa je logicky voda. Ta se během výroby odstraňuje, čímž dochází k snížení obsahu masa v celkovém složení. Proto by hned za čerstvým masem mělo následovat sušené nebo dehydrované, případně moučka.
Sušené a čerstvé maso rozeznáte pojmenováním. Čerstvé maso = kuřecí nebo kuřecí maso. Naopak sušené maso = dehydrované kuřecí maso, sušené kuřecí maso nebo kuřecí moučka.
Tip: V případě, že cestujete se psem, vždy mějte s sebou zásobu vašich oblíbených granulí. Může se stát, obzvlášť v zahraničí, že na stejnou značku ani nenarazíte a složení granulí se těm vašim nebude ani zdaleka podobat. Tudíž: “Kdo je připraven, není překvapen!”
Není maso jako maso
Výrobci velmi rádi uvádi na složeních nepřesné nebo obecné složení. Masová moučka není totéž co drůbeží tuk atd. Čím přesnější je tedy definice, tím kvalitnější granule jsou. Pojďme si seřadit definice například od nejhoršího k nejlepšímu.
Masová moučka - krůtí moučka - krůtí moučka, živočišný tuk - krůtí tuk - krůtí tuk, rybí olej - lososový olej.
Rozdíl je tedy viditelný na první pohled. Proto vyhledávejte co nejpřesnější specifikaci.
Tip: Granulím s obsahem vedlejších produktů živočišného či rostlinného původu se raději obloukem vyhněte. Naopak vyhledávejte granule, které mají minimálně 20-25 % sušeného masa nebo moučky. Ty nejkvalitnější obsahují přes 30 % sušeného masa.
Proteinové posilováky i pro psy?
V současné době je velmi velká móda doplňků stravy v podobě proteinových posilováků. Pro člověka možná dobrý, ale pro pejska ani náhodou! Kvalitní granule by rozhodně tyto náhražky obsahovat neměly. Tyto náhražky mají uměle zvýšit obsah bílkovin.
Většinou jde o bílkoviny rostlinného původu. A jak už jistě víte, pejskova strava by měla být převážně z živočišných zdrojů. Pokud tedy v obsahu najdete např. kukuřičný lepek (gluten), hrachový nebo rýžový protein, dejte od pytle ruce pryč.
Můžete narazit i na proteinové živočišné koncentráty, mezi které se řadí např. kuřecí hydrolyzát nebo dehydrovaná drůbeží bílkovina. Tyto složky nejsou maso, ale koncentrované proteinové výtažky. Mohou se používat v dietách, ale v běžných granulích by neměly co dělat.
Tip: Pozor na množství! Hrách, čočka nebo cizrna mají vysokou nutriční hodnotu, ale obsahují pouze 20-25 % bílkovin. To znamená, že ve složení “hrách 20 %” je pouze 5 % bílkovin.
Pozor na způsob konzervace
Žádný výrobce nezapře něco, v čem je jednoznačně lepší než konkurence. Svými přednostmi se lidé chlubí, což platí i pro výrobce. Ne vždy nápis “konzervováno čistě přírodně rozmarýnem a vitaminem E”, je pravdivý.
Raději věřte samotnému složení. U konzervantů jako jsou antioxidanty nebo doplňkové látky povolené EU je vysoká pravděpodobnost chemického zpracování. Největším obloukem obejděte granule s konzervanty BHA a BHT, které jsou velmi toxické a mají prokazatelné karcinogenní účinky.
Podle čeho vybírat granule kromě složení?
Čtyři nohy vedou ke čtyřem zásadám pro výběr granulí. Kromě složení při výběru granulí tedy zohledněte následující faktory.
Velikost pejska
Obecně se rozlišují krmiva pro malá a velká plemena. Menší plemena mají logicky menší granule, ale za to vyšší podíl bílkovin a tuků. Naopak krmiva pro velká plemena najdete v podobě větších granulí, ale s nižším obsahem bílkovin a tuků. Navíc jsou ale granule pro velká plemena často obohacena o kloubní výživu.
Věk pejska
K tomuto bodu není co dodat. Stejně jako lidská miminka, tak i štěňátka mají jinou výživovou potřebu než dospělý jedinci.
Pohyb
Tento bod lze také velmi dobře přenést od lidí až k pejskům. Čím více pohybu, tím vyšší potřeba tuků. Pokud jste tedy s pejskem aktivní a věnujete se sportům můžete vyzkoušet granule s označením Active nebo Sport. Ale není to vždy nutností, potřebné živiny je možné pejskovi dávat i jinou formou (neleňte a uvařte i svému mazlíčkovi).
Naopak u pejsků, kteří si na pohyb moc nepotrpí a většinu dne proflákají na gauči je krmení granulemi pro aktivní psy vyloženě kontraproduktivní.
Zdraví na prvním místě
Když se pejsek necítí zcela fit (má průjem, je citlivý, páchne mu z tlamy, drbe se, tře si zadek o podlahu nebo si okusuje tlapky), je určitě něco špatně. Samozřejmě je důležitá návštěva veterináře. Ten vám kromě diagnózy sdělí i doporučenou dietu, která by pejskovi měla ulevit. Protože i pejsci mohou trpět na alergie či intolerance, najdete v regálech i taková krmiva - stačí jen hledat.
Kohoutová Klára